Volocopter
Pokus leteckého taxi v Stuttgarte uspel.
Preskočiť dopravnú zápchu s leteckým taxíkom by malo vyriešiť budúce dopravné problémy. Ako by to mohlo vyzerať, ukázal skúšobný let v Stuttgarte bez ľudí na palube.
Vyzerá to ako kombinácia vrtuľníka a robota. V Stuttgarte sa v sobotu zdvihol tzv. Volocopter – letecké taxi – prvý let v európskom centre mesta. Elektricky poháňané lietajúce vozidlo s 18 motormi sa vydržalo vznášať viac ako štyri minúty bez cestujúcich. Pilot ovládal lietadlo zo zeme.

Let je časťou výskumného projektu štátnej vlády a Stuttgartskej technickej univerzity. Návštevníci sa mali pred letom a po ňom vyjadriť, či si dokážu predstaviť, ako by sa s takýmto dopravným prostriedkom presúvalo na letisko. Prijali by ľudia také taxíky ako dopravný prostriedok?

Odpovede zatiaľ neboli vyhodnotené, ale táto myšlienka je však spojená s rôznymi nádejami a tiež finančnými záujmami.

Napríklad do Bruchsalského Start-upu sa zapojila aj automobilka Daimler, ktorá v tom vidí budúcnosť: „Sme presvedčení, že týmto spôsobom môžeme vyriešiť problém preťaženia v mestách na konkrétnych trasách,“ uviedla generálna riaditeľka Ola Källenius krátko pred skúšobným letom Volocopter.

Vízia: Letecké taxíky v smogom znečistených veľkomestách.

Daimler a hlavný čínsky akcionár Geely nedávno oznámili plány na rozšírenie spolupráce o letecké taxíky. Na tento účel vstupuje čínska skupina do kola financovania vo Volocopter. Spoločnosť Daimler je zapojená od roku 2017. Letecké taxíky s elektrickým pohonom majú slúžiť ako riešenie situácie v zápchach a smogom znečistených veľkomestách.

Geely a Volocopter chcú založiť spoločný podnik s cieľom „priniesť leteckú mobilitu na dôležitý čínsky trh. Geely sa pripojil k skupine Daimler vo februári 2018 s 9,7 percentami akcií, čím sa stal najväčším akcionárom. Od tej doby Švábi a Číňania skúmajú spôsoby, ako efektívne spolupracovať.

Volocopter, vedený Geelym, získal v poslednom kole financovania 50 miliónov EUR, pričom doteraz investoval celkovú sumu 85 miliónov EUR. Zakladatelia zostávajú hlavnými akcionármi. Koncom roka chce Volocopter získať viac peňazí. Spoločnosť nie je jediná, ktorá sleduje víziu lietajúcich taxíkov.

Volocopter dokončil svoj úplne samostatný let pred dvoma rokmi v Dubaji. Pre komerčnú prevádzku stále chýba schválenie. Šéf Volocopter Florian Reuter ho očakáva za dva až tri roky. Na lety bez pilota budeme pravdepodobne čakať ešte dlhšie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu