Paríž testuje službu lietajúcich taxíkov z dôvodu znečistenia a problémov s verejnou dopravou, uvádza Euronews. Vozidlá sú poháňané elektrinou a budú cestovať cez rieku Seinu.

Cena jedného vozidla bude približne 200 000 eur a jeho rýchlosť až 34 km/h. Je potrebné poznamenať, že skúšobné lety Bubble v Paríži sú obmedzené na maximálnu rýchlosť 30 km/h.

Táto služba môže byť spustená už budúcu jar. Tvorca – Seabubbles – v pondelok začal štvordňový test týchto vozidiel na Seine.

Pripomeňme, že Paríž má jednu z najhustejších sietí mestskej dopravy na svete. V roku 2016 bolo v meste vykonané cez 4,7 miliardy ciest verejnou dopravou.

Do Olympijských hier vo Francúzsku v roku 2024 spoločnosť Airbus tiež plánuje spustiť lietajúci taxík z letiska Charlesa de Gaulla do centra Paríža.

Na 53. medzinárodnej kozmickej leteckej show, kde zástupcovia Airbusu oznámili svoje plány na spustenie lietajúceho taxi vo Francúzsku, predviedli jednosedadlové elektrické lietadlo Vahana od amerických vývojárov. Ďalšie tím vytvára lietajúce taxi CityAirbus, ktorý bol predstavený v marci 2019.

Stále nie je známe, ktorú technológiu Airbus nakoniec použije na vytvorenie siete lietajúcich taxi.

Pôvodne sa plánovalo, že lietadlá CityAirbus, ktoré sú schopné cestovať rýchlosťou až 120 km/h do vzdialenosti 30 km, by sa mali do roku 2025 objaviť vo veľkých mestách po celom svete. Hmotnosť lietajúceho taxi je cez 2,2 tony. CityAirbus je vybavený tromi sedadlami pre cestujúcich a jedným sedadlom pre vodiča, do lietadla však bude zabudovaná aj funkcia bezpilotnej prevádzky. Náklady na CityAirbus budú začínať na jednom milióne eur.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu