InSight, robotický pristávací modul, ktorého cieľom je zoznámiť sa s povrchom Marsu, ktorý od novembra 2018 dôkladne študuje kôru, plášť a jadro červenej planéty, nedávno odhalil šokujúce objavy, ktoré zmiatli vedecký svet.

Prvý robotický pristávací modul NASA určený pre študovanie Marsu objavil niektoré podivné magnetické pulzácie a niektoré dôkazy, že by mohla byť pod hladinou červenej planéty globálna nádrž kvapalnej vody, ako bolo odhalené tento týždeň na spoločnom zasadnutí Európskeho kongresu planetárnych vied a Americkej astronomickej spoločnosti.

Kým globálne magnetické pole Marsu sa zničilo pred asi 4 miliardami rokov a premenilo planétu v studenú púšť s vypustenými vodnými ložiskami, magnetometer InSight zachytil určité meranie existujúcich magnetických signálov prichádzajúcich z hornín v blízkosti pristávacieho modulu, ktoré sú stabilné a oveľa silnejšie, než sa očakávalo a záhadne sa objavujú počas polnoci na Marse.

Vedci zatiaľ špekulovali, že tieto magnetické pulzácie možno vysvetliť slabou magnetickou bublinou na Marse, ktorá sa stláča slnečným veterným magnetickým poľom a prichádza do styku s bodom detekovaným modulom v presný čas každý deň, ale presnosťou magnetických pulzácií a neprítomnosťou testov preukazujúcich túto hypotézu sa vytvorila pre vedcov hádanka.

„Získavame pohľad do magnetickej histórie Marsu takým spôsobom, aký sme nikdy predtým nemali,“ hovorí Paul Byrne, planetárny geológ Štátnej univerzity v Severnej Karolíne.

Testy magnometru InSight objavili tiež štvorkilometrovú elektricky vodivú vrstvu pod povrchom Marsu, asi 100 km hlbokú, čo môže byť vodonosná vrstva s rozpustenými pevnými látkami, podobne ako podzemná voda Zeme. Vzhľadom k silným dôkazom o prítomnosti pôdneho ľadu na Marse existuje tiež možnosť, že pod povrchom planéty sú veľké podzemné vodné nádrže.

Dave Brain, výskumný pracovník fyziky atmosféry a vesmíru z University of Colorado, tvrdí, že InSight môže kopať len 5 metrov pod povrchom Marsu. Je teda stále nemožné preukázať prítomnosť potenciálnej oázy, ale iné príčiny signálov vychádzajúce z elektricky vodivej vrstvy musia byť vylúčené.

Misia InSight sa začala v máji 2018, na pristátie na Marse došlo v novembri po 205 dňoch vo vesmíre. Je to prvý robotický prieskumník vo vesmíre, ktorý študoval evolúciu planéty prostredníctvom dôkladného skúmania jej hornej kôry, meranie sily a smeru jej magnetického poľa.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu