• Satenik Kazaryan (22 rokov) z Arménska plače až 50 bolestivých sĺz denne
  • Lieky fungovali spočiatku, ale teraz sa slzy často vyskytujú a lekári sú zmätení
  • Stav je zriedkavý, ale nie ojedinelý a môže to byť spôsobené zvýšeným obsahom soli v očnej tekutine 
  • Tieto „kryštálové slzy“ sa môžu tvoriť v pečeni, obličkách a ako soli v iných orgánoch

Lekári vyšetrujú zvláštny prípad ženy, ktorá pľače kryštálové slzy. Satenik Kazaryan, 22 rokov, z dediny Spandaryan v Arménsku, každý deň plače až 50 hranatých sĺz – a hovorí, že jej stav je agónia a jej život sa stal peklom.

„Bola som u zubára a zdálo sa, že sa mi do očí dostal prach,“ povedala. „Bolelo ma to. Išla som k očnému lekárovi a z mojich očí bolo vyňatých niekoľko kryštálov.“

„Teraz sa môj každý deň zmenil na peklo.“ Na prvý pohľad sa zdalo, že predpísaný liek pomáha, ale teraz kryštálové slzy prichádzajú častejšie. „Všetci lekári sú v šoku,“ povedala.

„S touto chorobou sa nestretli a nevedia, ako ju liečiť. Ani to zatiaľ nediagnostikovali ! „

Jej príbuzná Svetlana Avagyan povedala: „Keď sme odstránili prvý kryštál, mysleli sme si, že pri práci na našej farme sa do jej oka dostalo sklo. Ale bolesť sa nezastavila a my sme z jej očí získavali stále viac kryštálov. Tak sme ju vzali k doktorovi, najprv nám neverili, nakoľko tu nikto ešte nič také nevidel.“

Jedna zdravotná sestra jej dokonca povedala, aby odišla, veriac, že ​​predstiera svoj stav – ale teraz je akceptované, že kryštálové slzy sú prirodzené.

Špecialisti poslali kryštály na analýzu, ale zatiaľ neexistuje diagnóza. Jedným z nápadov bolo poslať ju do zahraničia na diagnostiku a liečbu, ale správy hovoria, že Satenikina rodina je chudobná a pracujú ako farmári.

V určitých situáciách – genetických alebo zápalových ochoreniach oka, ale aj celého tela – sa môžu vyskytnúť zmeny v zložení sĺz.

„V slzách sú bielkoviny, tuky, mikroprvky, majú určité iónové zloženie. Ak sa koncentrácia solí zvýši, môže to spôsobiť zrýchlenie kryštalizácie,“ uviedla očná lekárka.

Bielkoviny v slzách môžu tiež zvýšiť ich hustotu. „Kryštály sa objavujú nielen zo strany sliznice oka – môžu sa tvoriť v pečeni, obličkách a usadiť sa vo forme solí v orgánoch.

„Je to nebezpečné a vyžaduje si to diagnostikovanie a nasadenie správnej liečby,“ dodala. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu