Obloha nad indonézskou provinciou sa cez víkend zmenila na červenú, a to vďaka rozsiahlym lesným požiarom, ktoré zasiahli obrovskú časť krajiny.

Jeden z obyvateľov provincie Jambi, ktorý zachytil obrázky oblohy, povedal, že opar mu spôsobil bolesti očí a hrdla. Každý rok požiare v Indonézii vytvárajú dymový opar, ktorý môže následne pokryť celý región juhovýchodnej Ázie.

Odborník na meteorológiu povedal, že neobvyklé nebo bolo spôsobené javom známym ako Rayleighov rozptyl.

Indonézska meteorologická agentúra uviedla, že satelitné snímky odhalili početné horúce miesta a „hustú distribúciu dymu“ v oblasti okolo oblasti Jambi. Profesor Koh Tieh Yong z Singapurskej univerzity sociálnych vied vysvetlil, že tento jav, známy ako Rayleighov rozptyl, súvisí s určitými typmi častíc, ktoré sú prítomné v období zakalenia ovzdušia.

Povedal, že skutočnosť, že sa fotografie podarilo zachytiť okolo poludnia, mohlo spôsobiť, že sa obloha stala červenšou. „Ak je slnko nad hlavou a pozeráte sa hore, lom slnka s časticami v ovzduší spôsobia, že obloha je viditeľne červená.“

Prof. Koh Koh dodal, že tento jav nemení teplotu vzduchu. Tohtoročné úrovne zákalu boli jedny z najhorších rokov.

Zákal je spôsobený otvoreným horením v Indonézii a v menšej miere v častiach Malajzie. Horenie zvyčajne vrcholí od júla do októbra počas indonézskeho obdobia sucha. Podľa indonézskej agentúry pre katastrofy bolo už v prvých ôsmich mesiacoch roka vyhorených asi 328 724 hektárov pôdy.

Časť obvinenia z oparu leží na veľkých korporáciách a drobných farmároch, ktorí využívajú suché podmienky na vyčistenie vegetácie palmových olejov, buničiny a papierenských plantáží metódou horenia.

…požiare sa často vymknú spod kontroly…

Táto technika vypaľovania, ktorú používajú mnohí v regióne, je pravdepodobne najjednoduchším spôsobom pre poľnohospodárov na vyčistenie pôdy a pomáha im zbaviť sa všetkých chorôb, ktoré mohli mať vplyv na ich plodiny.

Tieto požiare sa však často vymknú spod kontroly a šíria sa do chránených zalesnených oblastí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu