Lekári odstránili zo žalúdka mladej ženy obrovský zväzok vlasov vážiaci 2 kilogramy.

Mladá žena (19) bola prijatá do nemocnice s ťažkými bolesťami žalúdka potom, čo po jedle neustále zvracala a podľa správ bojovala s celkovým nedostatkom telesnej sily.

K bizarnej udalosti došlo v meste Ulan-Ude v Burjatsku – v južnej časti Ruska.

Po dôkladnom lekárskom vyšetrení lekári objavili zväzok, pevnú masu nestráviteľného materiálu, ktorý sa nahromadil v žalúdku. Ten následne zaplnil takmer všetok objem žalúdka, čo podľa správ spôsobilo obrovskú bolesť a vred na dvanástorníku.

Vedúci chirurgického tímu, ktorý operoval mladú ženu, Bator Dondokov, povedal: „Takéto veci môžu začať zdanlivo nevinným zvykom žutia vlastných vlasov.“

Najviac ohrozenou skupinou sú podľa chirurga mladé dievčatá, ktorým prehltnuté vlasy zostávajú v žalúdku. Matka pacientky povedala, že jej dcéra bola v nemocnici liečená fantasticky a je takmer úplne v poriadku.

Ľudia, ktorí prehltnú vlasy, majú psychiatrickú poruchu nazývanú trichofágia.

Rapunzelin syndróm alebo trichofágia je zriedkavý zdravotný stav, pri ktorom sa vlasy, ktoré človek zjedol, zachytia v žalúdku a vytvoria vlasovú guľu. Tieto vlasové gule môžu spôsobiť nevoľnosť, nadúvanie, bolesť brucha a zvracanie.

Medzi ďalšie príznaky patrí znížená chuť do jedla, strata hmotnosti a zápcha alebo hnačka. V niektorých prípadoch môže dôjsť k prepichnutiu čreva, ktoré môže viesť k sepse – čo bez rýchleho ošetrenia môže viesť k zlyhaniu viacerých orgánov a smrti.

Lekári zistili, že takmer 70% pacientov so syndrómom boli ženy mladšie ako 20 rokov, podľa nich majú mnohé poruchy učenia alebo emočné problémy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu