Cez 300 podozrení zo zneužitia eurofondov v takmer celom Slovensku zachytila misia Európskeho parlamentu. Český europoslanec Tomáš Zdechovský upozorňuje na alarmujúce množstvo prípadov – len tri regióny sa vyhli podozreniam .

Motivácia misie

V máji 2025 navštívila Slovensko delegácia Výboru EP pre rozpočtovú kontrolu (CONT), viedol ju Zdechovský. Cieľom bolo preveriť pochybnosti o efektívnosti a zákonnosti čerpania eurofondov, predovšetkým v poľnohospodárstve a regionálnych projektoch . Podľa záverov, z 79 okresov len tri neboli postihnuté podozrením zo zneužitia.

  • Identifikovali sa najmä projekty v oblasti poľnohospodárstva a vidieckeho rozvoja – napríklad financovanie penziónov, nákup kamiónov a pozemkov, ktoré nespĺňali deklarované účely .
  • Vyše 100 projektov s objemom približne 60 mil. € bolo realizovaných prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA); podľa kritikov ide o stavby pre súkromné účely spojené s politicky exponovanými osobami.

Reakcie a politické napätie

  • Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok označil misiu za “pokutnú expedíciu” a obviňuje opozíciu z účelového poškodzovania povesti Slovenska.
  • Naopak, poslanci z SaS a PS poukazujú na zakrývanie problémov a výzvu ku krokom prokuratúry .
  • Premiér Robert Fico reagoval veľmi emotívne, označil Zdechovského za “cudzieho nájomného vraha”, čo Európsky parlament kritizoval ako neadekvátnu rétoriku.

Zapojenie EPPO a OLAF

Zdechovský podal viac ako 300 formálnych sťažností voči podozreniam do OLAF, EPPO a Európskej komisie. EPPO eviduje ku koncu roka 2024 69 otvorených prípadov súvisiacich s eurofondmi v SR, celková škoda sa odhaduje na približne 680 miliónov eur .

Výzvy pre transparentnosť a správu

  • Delegácia upozornila na nedostatočné zabezpečenie transparentnosti po reorganizácii Špeciálnej prokuratúry – výrazný úbytok trestných oznámení v jej činnosti vyvoláva pochybnosti .
  • Zaznelo aj varovanie pred zmenami zákona o NGO, ktoré môžu vytvárať “ruský model” sledovania nezávislých organizácií .

    Slovensko stojí pred významnou výzvou: buď začne transparentne čeliť obvineniam a obnoví dôveru, alebo riskuje meškanie vo finančnej pomoci a politické sankcie. Zdechovského misia dáva národnej aj európskej administratíve šancu dokázať reálnu reformu a prioritizáciu účelného využitia fondov.

    ZANECHAŤ ODPOVEĎ

    Zadajte svoj komentár!
    Zadajte svoje meno tu