Vstupujeme do éry, kde sa vesmírna turistika stáva dostupnejšou – aspoň pre tých, ktorí si môžu dovoliť zaplatiť cenu porovnateľnú s luxusnou dovolenkou. Spoločnosti ako SpaceX a Blue Origin ponúkajú komerčné lety do vesmíru, čím otvárajú nové možnosti pre dobrodružných cestovateľov.
Blue Origin: Krátky výlet za hranice atmosféry
Spoločnosť Blue Origin, založená Jeffom Bezosom, ponúka suborbitálne lety na palube rakety New Shepard. Tieto lety trvajú približne 11 minút a umožňujú pasažierom zažiť niekoľko minút beztiaže a pohľad na Zem z výšky nad 100 km.
Cena za miesto sa pohybuje medzi 200 000 až 300 000 dolárov, pričom prvé miesto bolo v roku 2021 vydražené za 28 miliónov dolárov. Neskoršie lety však mali výrazne nižšie ceny.

SpaceX: Orbitalné misie pre odvážnych
SpaceX, vedená Elonom Muskom, plánuje prvý komerčný let pre civilistov na palube rakety Starship v auguste 2025. Tento let z Boca Chica v Texase bude stáť približne 2 milióny dolárov za miesto.
Pre tých, ktorí túžia po dlhšom pobyte vo vesmíre, ponúka spoločnosť Axiom Space 10-dňový pobyt na Medzinárodnej vesmírnej stanici za 55 miliónov dolárov.

Kto si to môže dovoliť?
Aj keď ceny klesajú, vesmírna turistika zostáva dostupná predovšetkým pre veľmi bohatých jednotlivcov. Niektoré lety zahŕňajú aj známe osobnosti, ktoré letia ako hostia spoločnosti.
Vesmírne hotely: Budúcnosť cestovania?
Spoločnosť Orbital Assembly Corporation plánuje otvorenie prvého vesmírneho hotela Voyager Station v roku 2027. Tento hotel by mal ponúkať rôzne luxusné služby vrátane reštaurácií, kín a umelej gravitácie.

Záver
Vesmírna turistika sa rýchlo rozvíja a ponúka nové možnosti pre dobrodružných cestovateľov. Aj keď je zatiaľ dostupná len pre úzku skupinu ľudí, technologický pokrok a konkurencia medzi spoločnosťami môžu v budúcnosti viesť k zníženiu cien a širšej dostupnosti týchto nezabudnuteľných zážitkov.